بررسی و نقش مراکز مشاوره ی خانوادگی در حقوق ایران با لحاظ قانون جدید

بررسی و نقش مراکز مشاوره ی خانوادگی در حقوق ایران با لحاظ قانون جدید

هدف از این تحقیق بررسی و نقش مراکز مشاوره ی خانوادگی در حقوق ایران با لحاظ قانون جدید حمایت خانواده می باشد که به بررسی راه های کاهش مشکلات در قواعد شکلی خانواده و جلوگیری از افزایش طلاق خصوصا طلاق توافقی و امنیت بیشتر خانواده ها می پردازد. مرکز مشاوره خانوادگی قبل از اینکه وجهه قانونی به خود گیرد سالیان متمادی در مراکز دانشگاهی و در حوزه های علمیه به صورت غیر رسمی فعال بود بعد از آن در بعضی از دانشگاههای معتبر و مراکز بهزیستی به صورت رسمی مراکزی تاسیس شد در سال ۱۳۵۳ قانون حمایت خانواده با توجه به اهمیت ویژه خانواده ها تصویب شد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ قانون جدید حمایت خانواده در ماده های متعددی به این امر مهم پردخته است که صلح صفا و سازش خانوادگی و عبور طلاق های توافقی از فیلتر مشاوره خانوادگی و خدمات روانشناختی می تواند به استحکام خانواده ها کمک شایانی نماید در عین حال نیاز به حمایت، بیشتر عملی و اجرایی در این امر خطیر وجود دارد و به طور کلی مراکز مشاوره خانواده بر سه پایه پیشگیری، درمان و بازتوانی عمل می کند. بر این اساس تحقیق حاضر درصدد برآمد تا وضعیت نیاز خانواده ها را در زمینه خدمات مشاوره ای بررسی نماید.

مشاوره-حقوقی
مشاوره-حقوقی

مقدمه

در اهمیت امر مشاوره (مراکز مشاوره) سخن سعدی کافیست که می فرماید: با یکی یا دو کس مشاوره کن در اموری که پر خطر بینی کز یک آینه پیش رو نگری و از دو آیینه پشت سر بینی خدمات مشاوره ای یکی از ضرورت های زندگی امروزی است. خانواده ها و سایر افراد تحت پوشش آنها نیاز به آمادگی بیشتر روانی دارند تا توان تحمل استرس های ناشی از محیط کار، ماموریت های ویژه و از این قبیل را داشته باشند. گام اول در این جهت سنجش و ارزیابی نیازهای افراد و ساماندهی خدمات مشاوره ای در سازمان است . بر این اساس تحقیق حاضر در صدد برآمد تا وضعیت نیاز خانواده ها را در زمینه خدمات مشاوره ای بررسی کند . دومین منبع مشورتی در مسائل خانوادگی، متخصصان خدمات مشاوره ای هستند و عمده ترین مشکلات زندگی و خانواده ها برای دریافت خدمات مشاوره ای عبارت است از : مشکل روابط بین اعضای خانواده، تربیت فرزند و مسائل روانشناختی و همچنین بیشتر افراد خواستار وجود مراکزی برای مراجعه و دریافت خدمات مشاوره ای بودند و نیز عمده افراد مورد بررسی در دسترس بودن مراکز خدمات مشاوره ای برای خانواده ها و به کارگیری متخصصان مجرب در این مراکز را خواستار بودند. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد اشخاص طی اعصار گذشته به دنبال رایزنی و مشاوره با کسانی بوده اند که به دانش، بصیرت یا تجربه برتر آنان اعتقاد داشته اند. در تمدن های اولیه، فلاسفه، شیوخ ، افراد مقدس، مردان مذهبی و بزرگان دینی نقش رایزنی و مشاوره را بر عهده داشتند . انبیاء و بزرگان دینی از جمله در دین یهود و مسیحیت نقش اساسی در هدایت انسان داشتند و مردم علاوه بر مسایل دینی در امور زندگی و تصمیم گیری های روزمره نیز به آنها مراجعه می کردند . ظهور اسلام و دیدگاه همه جانبه آن به انسان به امر راهنمایی و مشورت دهی به انسان های نیازمند غنا بخشید. (حسینی، ۱۳۶۴). بر این اساس پیشنهاد می شود بررسی وضعیت نیازهای خدمات مشاوره ای کارکنان و خانواده ها و سایر افراد تحت پوشش و بررسی وضعیت موجود ارائه خدمات مشاوره ای و میزان اثر بخشی آنها جزو اولویت ها قرار گرفته و هر چندسال یک بار این موضوع مورد پژوهش قرار گیرد.

مشاوره-خانواده
مشاوره-خانواده

بیان مسئله خانواده به عنوان نهادی بنیادین، نقشی حیاتی در سعادت اعضای آن و استواری پایه های جامعه ایفا می نماید؛ به طوری که اصل دهم قانون اساسی بیان می دارد که « همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به نظریات شورای نگهبان در غیر شرعی اعلام کردن بخشی از مقررات مربوط به حقوق خانواده به ویژه قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۵۳، برخی موارد با خلاء قانونی روبرو گردید. از سوی دیگر متشتت بودن مقررات خانواده و معلوم نبودن ناسخ و منسوخ آنها موجب بروز مشکلات عدیده ای در حل و فصل دعاوی خانوادگی شد. در حال حاضر با توجه به قانون جدید حمایت خانواده سال ۱۳۹۱ با وجود حمایت قانونگذار از مراکز مشاوره حقوقی و اهمیت دادن به نظرات متخصصان و صاحب نظران رشته های مربوطه امید است که در روند خانواده های مشکل دار گشایشی حاصل شود و صلح و صفا و امنیت به کانون خانواده برگردد و همچنین طلاق های توافقی که امروز در کشور بسیار شایع شده است از فیلتر مراکز مشاوره خانوادگی عبور کرده تا از گسستن و از هم پاشیدن بدون دلیل خانواده ها جلوگیری شود.

 

فرضیه های پژوهش

به نظر می رسد مراکز مشاوره خانوادگی باعث صلح و سازش و صمیمیت خانواده ها شده است. به نظر می رسد مراکز مشاوره خانوادگی باعث کاهش طلاق های توافقی گردیده است. ۲-به نظر می رسد مراکز مشاوره خانوادگی باعث کاهش جرائم فرزندان طلاق شده است.

روش شناسی تحقیق

مجموعه ابزارها و راه هایی که وصول به نتیجه و غایتی را نسبت به موضوع خاص ممکن می سازد را تحقیق گویند. تحقیق به روشهای گوناگون تقسیم می شود که روش های مختلف میدانی تاریخی، تکوینی ، قیاسی، تجربی و خصوصیات جامعه مورد نظر با موضوع مورد علاقه است. روش و شیوه کار ما در این پژوهش توصیفی، تحلیلی و مبتنی بر مطالعات کتابخانه ای. اعم از کتب، مقالات و نشریات در این خصوص و همچنین تجزیه و تحلیل دکترین ها و استفاده از آنها در این پژوهش و در قسمت هایی استفاده از رویه ها و احکام دادگاه است. در استفاده از منابع چون قواعد عمومی قراردادها جعفری لنگرودی، کاتوزیان، صفایی ابتدا مطلب مربوطه به دقت مورد مطالعه و آنگاه آن چه قابل استفاده و انعکاس در این نوشتار خواهد بود یادداشت برداری و سپس یادداشت ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بعد در متن اصلی قید خواهد شد. در این پژوهش سعی بر آن است که با بیان مباحث مورد اختلاف در موضوع تحقیق و بررسی کتب، مقالات، رویه قضایی، دکترین، مسائل به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و در نهایت در هر مسئله پاسخی ارائه شود که با مبانی حقوق ما و ضرورت های این عصر متناسب باشد.

نویسنده:
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *