طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی، در این طلاق همه چیز بستگی به توافق زوجین دارد. در بحث طلاق توافقی نمی توان شرایطی ثابت و معین را برای زوجین تایین کرد چون اساس آن بر مبنای توافقات طرفین است. در این نوع طلاق زوجین بر مواردی مانند مهریه، نفقه، جهیزیه، طلا و زیورآلات، حضانت فرزندان و… توافق می کنند و دادگاه نیز دقیقا همین توافقات را در رای نهایی خود ذکر می کند.

طلاق توافقی و مهریه

ماده ای برای طلاق توافقی در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد اما در دادگاه خانواده معمولا این مدل طلاق را در مجموعه طلاق مبارات یا خلع قرار می دهند.  مطابق با ماده 1147 قانون مدنی طلاق مبارات یعنی کراهت طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهریه نباشد. در نظر داشته باشید که برای طلاق توافقی اگر به طلاق مبارات موجود در قانون استناد شود، زن باید مبلغی را ( مثلا 10هزار تومان ) بر اساس توافقی که با زوج خود داشته است به وی پرداخت کند. البته فراموش نشود که این مبلغ نباید از مقدار مهریه مشخص شده بیشتر باشد.

زوجین می‌توانند در ضمن طلاق توافقی با یکدیگر به توافق برسند که طلاق توافقی در قبال بخشش کل، و یا بخشی از مهریه باشد و یا توافق میتواند به گونه ای باشد که مرد تمامی مهریه را به زن پرداخت نماید.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

طلاق توافقی با توجه به رویه هر شعبه دادگاه های خانواده تهران معمولا کمتر از 10 روز زمان خواهد برد. وکلای پایه یک موسسه حقوقی پلاک دادیار با توجه به اشراف کاملی که بر مجتمع های قضایی و دادگاه های تهران دارند می تواندد طلاق توافقی را با کمترین زمان و مناسب ترین حق الوکاله برای شما انجام دهند. توافق در طلاق باعث این نمی شود که زوجین بدون در دست داشتن رای دادگاه به صورت مستقیم به دفترخانه طلاق یا دفترخانه های دیگر مراجعه کرده و طلاق را بدون رای دادگاه ثبت نمایند.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه همان نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت زن است. مواردی مانند: مسکن، لباس، غذا، اثاثیه، خانه و…. . در ماده ی1107 قانون مدنی آمده که می توان هزینه هایی مانند بهداشت و درمان یا هر هزینه ای که جزو لزومات زندگی امروزی به حساب می آید به نفقه افزوده می گردد.

نفقه باقی مانده از قبل و یا نفقه دوران عده در طلاق توافقی برحسب توافق طرفین پرداخت میشود. به این صورت که مثلا ممکن است زن همه آن را ببخشد و یا بر حسب توافق مبلغی بابت آن را از مرد دریافت نماید.

دریافت مشاوره حقوقی در زمینه طلاق توافقی تماس با شماره ذیل
تماس با ما 72231-021

مراحل طلاق توافقی

بعد از ثبت دادخواست، دادگاه صالح بر اساس آدرس محل سکونت مشترک زوجین تعیین می‫شود. بعد از تعیین دادگاه و شعبه‌ی مربوطه برای زوج و زوجه پیامکی ارسال می‫شود که در آن شعبه‌ی مربوطه و تاریخ رسیدگی و مراجعه مشخص می‫شود. زن و شوهر هر دو باهم باید در تاریخ مقرر به شعبه مراجعه کنند و در جلسه‌ی رسیدگی حاضر شوند و خواسته‌ی خود مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش یا طلاق توافقی را مطرح کنند. در همین جلسه قاضی دادگاه طرفین را به داوری ارجاع می‫هد.

داوری

دادگاه به زوجین اعلام می‫کند که داورانی از بین بستگان یا آشنایان مورد اعتمادشان تعیین و به دادگاه معرفی کنند. چنانچه زوجین نخواهند یا نتوانند داوری معرفی کنند، دادگاه رأسا مبادرت به انتخاب داور می‫کند.

اخد گواهی داور و مشاور و مراجعه مجدد به دادگاه

پس از دریافت نظر کارشناس، مشاور و داور به شعبه‌ی دادگاه، قاضی آنها را بررسی و سپس گواهی عدم امکان سازش را صادر می‫‌کند. لازم به ذکر است که زن و شوهر باید در همان جلسه‌ی دادگاه حق تجدید نظر خواهی و فرجام ‌خواهی خود را ساقط کنند با این کار رأی دادگاه قطعی می‌شود و مدیر دفتر دادگاه گواهی قطعیت را در سه نسخه صادر و به هریک از طرفین نسخه‫ای می‫دهد.

مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

زمانی که میخواهید به دفترخانه ثبت ازدواج یا طلاق مراجعه کنید گواهی عدم امکان سازی صادر شده است. گواهی عدم امکان سازش به مدت 3ماه اعتبار دارد یعنی زوجین فقط 3ماه فرصت دارند تا با مدارک لازمه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاع مراجعه نمایند. اگر این مدت سپری شود اعتبار این گواهی و کلیه توافقات فی مابین زوجین از بین خواهد رفت.

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورتی که زوجه باکره باشد باید در ضمن توافقات، به این امر اقرار کند و قبل از اجرای صیغه‌ی طلاق با مراجعه به پزشکی قانونی گواهی سلامت بکارت بگیرد. ولی اگر باکره نباشد ضمن اینکه در توافقات بر این امر اقرار کرده، باید آزمایش خون داده و گواهی عدم بارداری بگیرد در این مرحله زوجین با در دست داشتن گواهی عدم بارداری و قطعیت گواهی عدم امکان سازش متفقا می‫توانند به هریک از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه و نسبت به اجرای رأی طلاق اقدام کنند و صیغه‌ی طلاق در خصوص آنها جاری خواهد شد.

طلاق توافقی چیست

مدارک لازم براي طلاق توافقی

کارت ملی زوجین

عقد نامه یا رو نوشت دفترخانه

شناسنامه زوجین

موارد ذکر شده فوق برای طلاق توافتی نیاز هستند. در صورتی که کارت ملی به همراه نداشته باشید اگر شماره ملی خود را بدانید برای ثبت درخواست طلاق توافقی کافی است. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه مي بايستي به دفترخانه اي که ازدواج کرده ايد مراجعه کرده و رونوشت اخذ نماييد. تمام مراحل طلاق توافقی را وکلای ما برای شما انجام می دهند حتی مرحله ثبت طلاق در دفترخانه نیز می تواند با حضور وکلای ما  و بدون حضور زوجین باشد.

تا قبل از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) هر کدام از زوجین حتی اگر توافق نامه، وکالتنامه یا دادخواست را امضاء کرده باشند، در صورت پشیمانی رای طلاق توافقي صادر نمی گردد، اما پس از صدور رای طلاق تفاهمی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق نیاید امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق) وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اگر زوجه بعد از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید. در عمل اگر زوجه یا وکیل او در دفترخانه طلاق برای ثبت حاضر نشوند محضر طلاق از شعبه ای که رای را صادر کرده استعلام می کند. در طلاق توافقی خلعی اگر زن باکره و يا يائسه نباشد، از فاصله ثبت طلاق تا پايان عده مي تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند. براي جلوگيري از اين کار مي بايستي از دادگاه خواست که در راي گنجانده شود که زن حق رجوع به مابذل ( آنچه بذل کرده ) را از خود ساقط کرده است ( اصطلاح حقوقي ) و یا اینکه مهریه را ابرا کند.

امکان پاک کردن طلاق از شناسنامه:

پس از ثبت طلاق در دفترخانه و در صورت عدم نزدیکی زوجین، آنها می توانند با ارائه حکم دادگاه و طلاقنامه به اداره ثبت احوال محل زندگی خود اقدام به تعویض شناسنامه و اخذ شناسنامه سفید کنند و در صورت نزدیکی زوجین فقط با ثبت ازدواج بعدی شناسنامه قابل تعویض خواهد شد.

مشاوره اجباری طلاق توافقی

طبق قانون جدید طلاق توافقی مشاوره اجباری شده است. اگر هر کدام از زن و شوهر به هر دلیل در تهران تمایل به حضور در جلسه مشاوره نداشته باشند بدون حضور او و توسط وکیل جلسه برگزار خواهد شد. در چند ماه اخیر به دلیل افزایش آمار طلاق و صوری بودن مشاوره در دادگاه ها، قوه محترم قضاییه به درستی درصدد اجباری کردن مشاوره با حضور زوجین در خارج از محیط دادگاه داشته است.

از اول آذر ماه ۹۷ زن و شوهری که تصمیم به طلاق توافقی دارند حتی زنی که از شوهر وکالت طلاق دارد بایستی در سامانه تصمیم یا سامانه مداخله در طلاق مراجعه کند و پس از طی مشاوره و اخذ گواهی مربوطه اقدام به طلاق توافقی شود.

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق توافقی

هنگامی‌که پدر و مادر از یکدیگر جدا می‌شوند، حضانت کودک (چه پسر چه دختر) تا سن هفت‌سالگی بر عهده‌ی مادر می باشد؛ اما بعد از آن بر عهده‌ی پدر است. این موضوع تا سن بلوغ (۹ سال در دختران و ۱۵ سال در پسران) ادامه دارد و پس ‌از آن فرزند (پسر یا دختر) خود تصمیم می‌گیرد که با پدر یا مادر خود زندگی کند.

در طلاق توافقی زن و مرد میتوانند حضانت فرزندان را با توافق بین خود به یکدیگر واگذار کنند. به این معنی که مثلا زن می توان حضانت دختر ۸ ساله را در قبال طلاق توافقی دریافت کند و یا اینکه مرد حضانت پسران ۱۲ و ۱۴ ساله خود را به زن واگذار کند و به طلاق توافقی رضایت دهد.

استرداد جهیزیه

مالکیت وسایلی که زن به خانه شوهر می‌آورد در اختیار زن است و مرد تنها به ‌عنوان یک امین، می‌تواند از این وسایل استفاده کند. وقتی می‌گوییم که مالکیت جهیزیه برای زن است، بدین معناست که زوجه در هرزمانی می‌تواند آن را مطالبه کرده و هر اقدام مالکانه‌ای را نسبت به اموال خویش انجام دهد، مثلا آن‌ها را به فروش رساند، هدیه دهد، تخریب یا مفقود نماید و یا استرداد جهیزیه را بخواهد.

اما در طلاق توافقی، زن میتواند بر حسب توافق همه وسایل را پس بگیرد و یا تمامی آن ها و یا بخشی از آن ها را در خانه مرد باقی بگذارد.

هزینه های طلاق توافقی

برای اخذ طلاق به شکل توافقی هزینه طرح دعوا و دادخواست و هزینه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقریبا 150 ‏هزار تومان می باشد. هزینه ثبت در دفاتر اسناد نیز هزینه دیگری است که بر عهده زوجین است. علاوه بر این اگر طرفین بخواهند ‏از وکلای دادگستری استفاده کنند هزینه حق الوکاله نیز به هزینه های فوق اضافه می گردد.‏

طلاق توافقی در دوران عقد

در دوران عقد و قبل از اینکه رابطه زناشویی و جنسی بین طرفین رخ دهد نیز امکان طلاق توافقی وجود دارد. شرایط و مراحل آن ‏هیچ تفاوتی با بعد از عقد ندارد. فقط باید عنوان نمود که در صورتی که طرفین قبل از رابطه جنسی اقدام به طلاق نمایند می توانند ‏به ثبت احوال مراجعه نموده و نام همسر خود را از شناسنامه پاک کنند.‏

انتخاب وکیل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی را خود زوجین نیز می توانند به راحتی طی کنند اما حضور یک وکیل مناسب و با تجربه در این زمینه می تواند این ‏روند را تسریع کرده و دردسرهای ناشی از رفت آمد به دادگاه ها و بخش های مختلف آن را کاهش دهد.

با توجه به اینکه زوجین در ‏هنگام طلاق از شرایط روحی مناسبی برخوردار نیستند حضور یک وکیل با تجربه در زمینه طلاق توافقی می تواند اطمینان خاطر آن ها ‏از انجام همه امور به بهترین شکل ممکن را افزایش دهد. در صورت نیاز به مشاوره و یا انتخاب وکیل، میتوانید با ما در ارتباط باشید.