واکاوی میزان نقش باورهای مذهبی در حمایت از حقوق زنان با محوریت قانون حمایت از خانواده

واکاوی میزان نقش باورهای مذهبی در حمایت از حقوق زنان

با محوریت قانون حمایت از خانواده

هر چند اسلام شدیدا مخالف تبعیض علیه زنان است اما از برابری مطلق آنان جانبداری نمی کند طبیعت زن و مرد را به صورت موجودات مکمل یکدیگر در بندگی و دلهره آفریده است به همین دلیل برخلاف تمدن غرب، اسلام به زنان و مردان حقوق طبیعی آنها را بخشیده نه حقوقی مشابه، اسلام با تساوی حقوق زن و مرد مخالف نیست با تشابه حقوق آنها مخالف است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران منزلت والایی برای زن قائل شده است و در همین ارتباط دولت را موظف نموده است حقوق زنان را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و به تامین حقوق همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و تساوی عموم در برابر قانون تاکید شده است . با توجه به موازین اسلامی حاکم بر کشور در این مقاله قانون جدید حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسیده را از جهت حمایت از حقوق زنان مورد بررسی قرار می دهیم و سه ماده مهم که ارتباطی مستقیم با چالش های حقوق زنان دارد بررسی می شود. و همچنین به سوال اصلی این نوشتار که آیا این قانون نسبت به قوانین قبلی گامی موثر تر در جهت ثبات بنیان خانواده برداشته است یا خیر؟  پاسخ داده شده است و همچنین به بررسی تطابق این قانون با باورهای مذهبی ایرانیان پرداخته شده است.

حقوق-زنان
حقوق-زنان

طرح مسئله

از آنجا که حقوق زنان در مواردی، چنان که شایسته است پاس داشته نمی شود «نظام حقوق زن و خانواده» یکی از موضوعاتی است که در جامعه ما باید همواره مورد تحقیق قرار گیرد و همان گونه که رهبر نظام فرموده اند، حرکتی اساسی در جهت احقاق حقوق زنان در جامعه اسلامی صورت گیرد ولی این حرکت باید بر مبنای اسلامی بنا شده و هدف اسلامی داشته باشد و نباید از نظر دور داشت که پاره ای به آنچه تعالیم اسلامی دربردارد، تجاهل می کنند و خواهان تقليد و تطبیق با غرب هستند و هر آن چه را از دین، درباره حقوق خانواده و زن وارد شده، کهنه و ناشی از شرایط خاص مکه و مدینه بیش از هزار سال پیش می انگارند غافل از محرومیتی که جامعه غربی دچار آن بوده و برای رهایی از آن، تلاش هایی در غرب کرده اند که به نتیجه ای جز تفریط از سوی دیگر نرسیدند که به نوبه خود، محرومیت های ویژه و جدیدی را به دنبال داشته است: “در سال ۱۸۶۶ میلادی زنان انگلیس با ارسال طوماری با بیش از ۱۵۰۰ امضا به پارلمان بریتانیا خواستار حق رای گردیدند – در حالی که زنان مسلمان در عصر پیامبر (ص) در پیمانهای سیاسی شرکت می جستند. این داد خواست زنان مورد اعتنای پارلمان قرار نگرفت ولی سازمان دهندگان آن سال بعد «جامعه ملی حق رای زنان» را تاسیس کردند و اعضای آن به “هواخواهان حق رأی زنان معروف گشتند آنان تا پایان قرن نوزدهم همه ساله به مجلس دادخواست می دادند.”

این جریان اواخر قرن هجدهم توسعه بیشتری یافت و به شکل طرفداری از حقوق زنان در برابر مردان در تمام عرصه های زندگی تبدیل شد تا اینکه در سال ۱۹۷۹ میلادی منجر به تدوین کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان» توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد گردید و روح اصلی حاکم بر این کنوانسیون، تساوی مطلق و از جمیع جهات بين زن و مرد، تشابه و همانندسازی همه جانبه احکام بدون توجه به جنسیت است. جوامع غربی از افراط به تفریط می گرایند و بعد از قرنها محرومیت اجتماعی بسیار زیاد زنان بدون در نظر داشتن تفاوت ها و توانائی های روحی و جسمی زن و مرد، شعار آزادی و برابری سر می دهند و هر گونه اختلاف حقوقی را امتیازی برای مرد و تضعیف حقوق زن می پندارند اما اسلام از قرنها پیش، ارزش انسانی زن را برابر مرد دانسته و می فرماید: هو الذی خلقكم من نفس واحدة خداست که همه شما – زن و مرد – را از یک جان و روح آفرید. آنتونی گیونی , ۱۹۸ : ۱۳۷۷ ) در اصل چهارم قانون اساسی نیز تصریح شده است که کلیه قوانین و مقررات باید بر اساس موازین اسلامی باشد لذا هر حرکتی برای اصلاح وضعیت اجتماعی، فرهنگی و حقوقی زنان به تصریح قانون اساسی تنها در چارچوب اجتهاد فقهای جامع الشرایط پذیرفتی است، لذا با توجه به شرایط فرهنگی و عرفی و آداب و رسوم جامعه متناسب با خواسته ها و نیازهای زمان و مکان و به روز رسانی نظر فقهای اسلامی امکان اصلاح قوانین و مقررات در کشور ایران در خصوص زنان و حقوق آنان امکان پذیر می باشد.

حقوق-زنان
حقوق-زنان

در حقوق ایران حق مساوی زن و مرد برای ایجاد علقه زوجيت و عقد نکاح از جهت اینکه قصد و رضای طرفین لازم است تامین شده است، به محض جاری شدن عقد نکاح تکالیف قانونی به عهده زن و مرد قرار می گیرد و هر کدام دارای حقوقی مشخص هستند در قانون مدنی در باب خانواده، حقوق خانواده، شرایط تشکیل خانواده و انحلال آن، روابط زوجین با یکدیگر و فرزندان و ضمانت اجرای حقوق و تکالیف زن و شوهر تعيين شده است . با توجه به نقش مهمی که زن در خانواده دارد و حقوقی که در خانواده از آن برخوردار است در این نوشتار درصدد بررسی مهم ترین حقوق زنان در خانواده که امروزه مورد بحث محققان حقوقی و مدافعان حقوق زنان قرار گرفته است برآمدیم. امروزه در خصوص بحث مهریه و تعدد زوجین و ثبت ازدواج موقت اختلاف نظرات زیادی در جامعه به وجود آمده است از همین رو در این مقاله سعی شده است تا با نقد و بررسی قانون جدید حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ به سوال های ذیل پاسخ دهیم

۱- آیا مهریه سبب ثبات بنیان خانواده می شود؟

۲- آیا محدودیت های مطرح شده مهریه در قانون حمایت از خانواده به نفع خانواده است یا خیر؟

٣- تعدد زوجین چه منافاتی با حقوق زنان دارد؟

۴- آیا محدودیت های عنوان شده در خصوص تعدد زوجین ,در قانون حمایت از خانواده گامی در جهت ثبات بنیان خانواده است؟

۵- ثبت ازدواج موقت چه تاثیری بر حقوق زنان دارد؟

۶- آیا قانون جدید حمایت از خانواده توانسته است مشکلات در خصوص ازدواج موقت را حل کند؟

نویسنده:
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *